„Tribute to Tibbe” to składanka muzyczna, która powstała na cześć Thomasa „Tibbe” Tiberta (1961-2022), zmarłego w styczniu 2022 szwedzkiego muzyka eksperymentalnego zamieszkałego przez ostatnie 7 lat życia w Warszawie. Tibert znany jest przede wszystkim z udziału w takich projektach jak White Stains i Cotton Ferox (obydwa zespoły od początku lat 90-tych blisko współpracowały m.in. z Genesisem P-Orridgem, legendarnym założycielem zespołów takich jak pionierzy industrialu Throbbing Gristle, czy Psychic TV, grupy, z której powstały takie projekty jak Coil czy Current 93. Od 2015 roku Tibert współtworzył projekt Audio Spirits razem z pomysłodawcą niniejszej składanki, Bartkiem Samitowskim. Tibert był niezwykle utalentowanym muzykiem posiadającym unikalny i rozpoznawalny styl, a także ciepłym i twórczym człowiekiem obdarzonym charyzmatyczną i wyjątkową osobowością. Wniósł także znaczący wkład w rozwój samplingu i sound designu – tworzył pierwsze biblioteki dźwiękowe dla takich firm jak EastWest, a niektóre jego CD z samplami stały się światowymi bestsellerami.
Zaproszenie do utworzenia niniejszej składanki, honorujące Tibbego, przyjęli muzycy reprezentujący 23 projekty. Są to przede wszystkim przyjaciele muzyczni Tiberta – w większości ze Szwecji i Polski, ale także z USA. Skład jest niezwykle zróżnicowany. Wśród muzyków występujących na składance odnajdziemy takie postaci, jak: Carl Michael von Hausswolff, mianowany prekursorem dark ambientu, prywatnie ojciec kompozytorki i songwriterki Anny von Hausswolff, Krister Linder – znany szwedzko-nowojorski muzyk avant-popowy, ostatnio autor soundtracku do filmu „Boy from Heaven”, który otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz w Cannes 2022, Katarzyna Piszek vel Kasai – polska kompozytorka, pianistka i wokalistka, nominowana w zeszłym roku do nagrody Fryderyk w kategorii alternatywnego albumu roku za nagrany wspólnie z Bartkiem Samitowskim album „Kattegat Session”, Łukasz Szałankiewicz aka Zenial – kompozytor elektroniki i popularyzator polskiej muzyki za granicą, Joanna John czy Dj Szum aka Mariusz Szuplewski – znany z projektów takich jak Lado ABC producent i dj warszawskiej sceny elektro-punk, Johan Hamrin, wybitny multiinstrumentalista Mieczysław Litwiński czy Grumpy Old Teenagers – nowy zespół Bartka Samitowskiego (Cotton Ferox, Audio Spirits, Kasai), znanego polskiego gitarzysty Lesława Mateckiego oraz Tomasza Dogiela (ex. Oszibarack). Na albumie znajdziemy przedstawicieli polskiej muzyki ambientowej (Ab Intra, Gaap Kvlt, Dawid Chrapla i elektronicznej (Heathertoes, Burzany, Innate Engram), noise’u rytualnego (Xambuca z USA, Kroll Splint ze Szwecji), etno-rocka (Skriet Fran Vildmarken), bluesa (Mark Five), psytrance (Vajinder), jazzu (polski projekt kIRk), czy psychodelicznego rave’u (Verbalizer).
Składanka została wydana w znanym awangardowym labelu Erototox Decodings specjalizującym się w elektronicznej muzyce eksperymentalnej, wydawanej zarówno na płytach winylowych, jak i cd. Została założona w 2005 roku przez Chandrę Shuklę (Xambuca) i wciąż wydaje kolejne tytuły. W jej skład wchodzą między innymi Faust, TM Schneider, Steven Severin (Siouxsie and the Banshees), David J (Bauhaus/Love & Rockets), Ilpo Väisänen (Pan Sonic’), Earthmonkey (Nurse With Wound), Krisrtof Hahn (Swans) i Franck Vigroux oraz wielu innych artystów. Wytwórnia wydała także album ”Truly: The Liturgy” zespołu Audio Spirits (projekt Tiberta i Samitowskiego).
Za okładkę odpowiada Tomasz Dogiel.